Co zobaczyć w Londynie, i co przywieźć z UK

Wielka Brytania, a przede wszystkim jej stolica, Londyn to częsty cel naszych krótszych i dłuższych wypraw. Rocznie stolicę Anglii odwiedza około 35 milionów turystów, z tego wielu z Polski. W tym tekście piszemy co warto zobaczyć w Londynie oraz co warto przywieźć ze stolicy Anglii do kraju.

Zwiedzanie Londynu

Na początku małe założenie: w niniejszym artykule opisujemy wszystko to co warto i można zobaczyć w Londynie podczas weekendu, przedłużonego weekendu, w każdym razie podczas nie dłuższej niż kilkudniowej wizyty. Tego typu wyjazdy są najczęstsze, a na pewno doskonałą okazją dla nich są długie (majowe, czerwcowe, sierpniowe i listopadowe) weekendy w Polsce.

Oczywiście, każdy z nas ceni inne walory odwiedzanych miast. Część skupia się na architekturze, część na sztuce i muzeach, a jeszcze inni wolą imprezy i tzw. klimat miasta.

W każdej z tych kategorii stolica Wielkiej Brytanii ma ogromnie dużo do zaoferowania. Znajdziemy tu zarówno rozpoznawalne na całym świecie zabytki jak i, dzieła sztuki, ale także: świetną kuchnię, słynne kluby piłkarskie, oraz oczywiście osławioną kulturę pubową.

Zabytki Londynu – lista obowiązkowa

Nawet dla tych co preferują zabawę, klimat miasta, ewentualnie nowoczesne elementy odwiedzanym destynacji istnieje coś takiego jak żelazna lista zabytków do odwiedzenia.

Wiadomo, że np. będąc w Paryżu trzeba zobaczyć wieżę Eiffla, Luwr, czy cmentarz Pere Lachaise, w Rzymie chociażby Plac Św. Piotra, Schody Weneckie, czy Fontannę Di Trevi, a w Berlinie co najmniej Bramę Brandenburską.

Nie inaczej jest w przypadku Londynu, gdzie ta żelazna lista jest chyba wyjątkowo długa – wszystko za sprawą bogatej imperialnej historii, kultury oraz wygranych podbojów, potyczek, a przede przez to, że sam Londyn nigdy nie został podbity, czy zrujnowany.

Gdzie najlepiej wymienić funty?

Pałac Buckingham

Jeden z najczęstszych punktów startowych zwiedzania Londynu.

Pałac Buckingham jest siedzibą brytyjskich monarchów. Budynek otoczony jest parkami, a pobliżu jest wiele innych atrakcji i punków orientacyjnych Londynu jak np.: Dworzec Wiktoria, Katedra Westminsterska itd.

W okresie od kwietnia do lipca warto pojawić się przed pałacem przed godziną 11:30, kiedy ma miejsce uroczysta i widowiskowa zmiana warty.

Pałac-Buckingham w Londynie

Trafalgar Square

Jak podaje Wikipedia, Trafalgar Square to: “plac w centralnym Londynie położony w dawnym miejscu stajni królewskich, upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej Royal Navy w morskiej bitwie pod Trafalgarem”

Jest to też historyczne miejsce spotkań londyńczyków, witania nowego roku, forum wymiany poglądów oraz protestów i manifestacji.

Tuż obok Trafalgar Square mieści się the National Gallery z całym bogactwem malarstwa całego świata z ubiegłych wieków.


Booking.com

Tower of London i Tower Bridge

Obydwie atrakcje położone są najbardziej na północ i wschód spośród najważniejszych obiektów architektonicznych  Londynu.

Tower of Londyn jest też jedną z najstarszych (średniowiecznych) zachowanych atrakcji w Londynie i budzi podziw nie tylko swoją historią, ale i wyjątkowo mroczną aurą, a nawet ciekawym, jasnym kolorem bloków skalnych.

Tower Bridge wyróżniają: rozsuwana konstrukcja (aby przepuszczać większe jednostki wpływające z otwartego morza) oraz błękitne elementy.

Tower Bridge w Londynie

Katedra Westminsterska, Parlament, Big Ben, siedziba premiera…

Cóż, klasyka, klasyka oraz sedno centralnej dzielnicy stolicy Anglii – Westminsteru.

Wszystkie te zabytki są położne stosunkowo blisko siebie i warto zwiedzać je na piechotę. Warto też wybrać poranne godziny, kiedy tłumy zwiedzających nie są jeszcze takie gęste…

London Eye

Nie do końca zabytek – ukończona w 1999 r., nazywana wcześniej Millennium Eye, a obecnie oficjalnie Coca-Cola London Eye zaawansowana technologicznie konstrukcja na bazie koła o 135 metrach średnicy, na zewnątrz, którego umieszczono 32 kapsuły widokowe.

Pełny obrót London Eye trwa około pół godziny (obraca się na tyle wolno, że turyści wsiadają i wysiadają bez wstrzymywania obrotu koła).

Standardowe bilety na London Eye kosztują ok 20-30 funtów, można je nabyć na miejscu (czasem trzeba sporo wystać w kolejce), ale można też przez internet (w opcji na konkretną godzinę, albo “open”. Można też połączyć (i zrabatować) dzięki temu) np. z muzeum figur woskowych Madame Tussauds, SEA LIFE London Aquarium czy, czy Shrek’s Adventure).

Więcej na stronie London Eye.

Londo Eye w Londynie

Sky Garden

Warto zaznaczyć, że ciekawą, bo równie “widokową” a do tego darmową alternatywą dla London Eye jest Sky Garden taras widokowy na 35. piętrze jednego z wieżowców w City (można połączyć odwiedziny ze zwiedzaniem Tower of London i Tower Bridge).

Wejście na taras jest bezpłatne, ale trzeba wcześniej (najlepiej 2-3 tyg. wcześniej) zarezerwować wolny “slot” przez www, a następnie maila wydrukować i zabrać ze sobą jakiś dokument tożsamości.

 

sky garden w Londynie

Rejsy statkiem po Tamizie

Ciekawa opcja logistyczna zwiedzania Londynu.

Można stosunkowo dużo i elastycznie – w formule: wsiadamy i wysiadamy gdzie chcemy przez cały dzień (Hop-on, Hop-off) – zobaczyć w ciągu jednego dnia. A Tamiza jest całkiem szybkim kanałem poruszania się po Londynie, którego wiele atrakcji leży blisko brzegów rzeki.

Bilety na rejsy kosztują kilka, kilkanaście funtów. Droższe są oczywiście dla dorosłych i na cały dzień, a nie na pojedynczy rejs.

Ciekawą opcją rejsów po Tamizie dysponuje także London Eye, gdzie bilet: koło (w wersji flexi, czyli wchodzimy kiedy nam pasuje, przez cały dzień) + rejs jest nieznacznie droższy (dla dorosłego: 31 GBP) od biletu flexi na samo koło (odpowiednio 28.45 GBP).

Gdzie najlepiej wymienić funty?

Londyńskie Muzea, Galerie

Londyn od wieków jest stolicą kraju, który dzisiaj bardzo ważny, ale kiedyś był imperium, potęgą polityczną i militarną.

Nic dziwnego zatem, że Anglikom udało się przez te wszystkie lepsze dzieje “zgromadzić” wiele unikalnych dzieł sztuki. Ale myślenie, że wszystko co możemy podziwiać w muzeach w Londynie jest przywiezione, albo nawet zrabowane, byłoby upraszczające i krzywdzące.

Wielka Brytania, a przede wszystkim sam Londyn przez wiele lat były mekką artystów, twórców, czy po prostu ekscentryków. To także za sprawą stworzonych tu warunków – kulturowego tygla, gdzie mieszały się nurty i trendy – powstało i powstaje tak wiele ponadczasowych dzieł sztuki.

Co ważne, mimo że Londyn jest miastem drogim jeśli chodzi o jedzenie, a przede wszystkim noclegi, to na szczęście wstęp do większości londyńskich muzeów jest wolny od opłat:).

The National Gallery

To oczywiście taki Buckingham Palace dla miłośników sztuki.

National Gallery jest przepełniona dziełami Leonardo da Vinci, Rembrandta, Tycjana, Moneta, Cézanne’a, Van Gogha i wielu wielu innych mistrzów.

Ktoś kto pasjonuje się sztuką, czy jej historią może tu spędzić całe dnie, a nawet tygodnie. Dla innych wystarczy wejście na pół godziny, po to aby tylko “zaliczyć” Słoneczniki Van Gogha;).

Wejście galerii znajduje się tuż obok Trafalgar Square. Wstęp jest bezpłatny.

Tate Modern

Jak sama nazwa wskazuje jest to londyńska świątynia sztuki nowoczesnej.

W ostatnich latach Tate Modern cieszy się największą popularnością spośród wszystkich muzeów w Londynie. Wszystkie kolekcje tej galerii można także podziwiać w internecie.

Imperial War Museum

Muzeum Wojny będzie gratką dla miłośników techniki i historii wojskowości. Wiele ciekawych, nieszablonowych eksponatów na pewno zaciekawi osoby zainteresowane tą właśnie tematyką.

Muzeum Historii Naturalnej

Świetna sprawa dla całej rodziny! Jak sama nazwa wskazuje, możemy się zapoznać z bardzo ciekawymi eksponatami przyrodniczymi. Wszystko też jest w bardzo ciekawej, uniwersyteckiej scenerii, która nadaje muzeum dodatkowego uroku.

natural history

M&M’s World

Bardziej królestwo pastylek niż muzeum, ale i tak najmłodsi będą zachwyceni – cztery piętra wypełnione popularnymi cukierkami:).

Parki w Londynie

Każdy, kto odwiedza Londyn, szybko dochodzi do wniosku, że stolica Anglii jest pełna parków.

Do tego Hyde Park, St. James’s Park, Green Park, The Regent’s Park oraz pozostałe parki są nie tylko przepełnione zielenią, ale także świetnie pomyślanymi miejscami wypoczynku dla mieszkańców i turystów.

Znajdziemy tu ciekawe gatunki roślin oraz zwierząt (ptaki, wiewiórki jedzące z ręki itp.), ale także osoby grające w piłkę, czy urządzające sobie małe pikniki.

Rozpalanie ognia w londyńskich parkach jest zabronione (ze względów bezpieczeństwa), ale już spożywanie alkoholu (na poziomie) jest dozwolone.

Saint James Park w Londynie

Teatr, Musical, Balet, Opera, Kino

Londyn jest świetnym miejscem dla osób lubiących teatr oraz inne sztuki sceniczne. Oczywiście szczególnie dla tych, które szukają przedstawień w języku angielskim.

Londyński West End, czyli zagłębie teatralne, musicalowe, operowe, baletowe itp. jest dobrym europejskim odpowiednikiem nowojorskiego Broadwayu.

Każdego dnia można znaleźć coś ciekawego, a bilety można kupić zarówno na ulicy (w częstych kioskach, boxach, albo u “naganiaczy”) oraz  w internecie. Ich ceny nie są niskie, ale mimo wszystko są przystępne (zaczynają się od kilkunastu GBP za spektakl).

Od lat najlepsze przedstawienia, musicale w Londynie to np. Mamma Mia, Billy Eliot, czy Wicked.

Wicked w Londynie

Koncerty

Wszystkie gwiazdy uwzględniają też Londyn na drogach swych tras koncertowych.

Takie świątynie muzyki na żywo jak: Royal Albert Hall, Earls Court, czy wreszcie Wembley są znane każdemu miłośnikowi koncertów.

Kluby sportowe w Londynie

Stolica Anglii ma także wiele do zaoferowania fanom sportu, szczególnie tych dyscyplin, które mają brytyjski rodowód jak piłka nożna, czy tenis.

Chelsea, Arsenal, Tottenham, Fulham, Westham United i wiele innych drużyn piłkarskich ma swoje siedziby (i stadiony) właśnie w Londynie.

Tutaj też odbywa się jeden z czterech, wielkoszlemowych turniejów tenisowych – trawiasty Wimbledon.

Niestety bilety na wydarzenia sportowe są generalnie dosyć drogie, do tego nie jest tak łatwo zdobyć na nie bilety…

Arsenal w Londynie

Puby w Londynie

No, tak. To już zupełnie inna historia, a nawet religia.

Kultura pubowa w Londynie to cały fenomen związany z alkoholem (piwo, whisky), ale także jedzeniem (fish&chips, burgery, stews), oglądaniem meczy itp.

Czas spędzany w pubach (albo pod nimi co jest wyjątkowo częste w mieście łagodnej pogody i zatłoczonych lokali) to pora dnia, która łączy białe kołnierzyki z londyńskiego City, taksówkarzy, meneli, turystów i wszystkich innych:).

puby w Londynie

Londyńskie restauracje

Londyn jest multikulturowy również w kwestii kuchni.

Stąd też mieszanina różnego rodzaju smaków, nut zapachowych i smakowych dostępnych zarówno w nobliwych restauracjach, jak i wprost na ulicy, czy z food trucków.

Stara prawda mówi, że całkiem dobrze i przystępnie cenowo można zjeść w pubach, albo właśnie z modnych ostatnio food trucków.

Będąc w Londynie, dużo lepiej spróbować klasycznego (zawiniętego w gazetę) fish & chips albo burgera a nie pizzy, czy chińszczyzny;)

Gdzie najlepiej wymienić funty?

Co przywieźć z Londynu

Oczywiście świat dzisiaj jest jednorodny i ciężko znaleźć w Londynie coś, czego nie możemy naprawdę dostać w Polsce, ale jest kilka rzeczy, które warto przywieźć ze stolicy UK do Polski.Booking.com

Zakupy w Londynie

Herbata

Nie trzeba być nawet wielkim miłośnikiem tego najpopularniejszego po wodzie napoju, aby docenić ofertę (i kulturę) Anglików w tym zakresie.

Oczywiście wiele dostępnych opakowań i ich zawartości jest przygotowywanych pod turystów, ale możemy też znaleźć prawdziwe rarytasy. Na pewno należy do nich herbata i sam sklep Fortnum & Mason’s. Ze swej strony możemy polecić szczególnie Royal Blend – ulubioną mieszczankę czarnych herbat brytyjskiej królowej.

w Londynie

Inne produkty żywnościowe

Wielka Brytania mimo, że nie jest wielką potęgą własnych smaków, to jednak może nam zaoferować także inne, poza herbatą, ciekawe produkty.

Mowa np. o musztardzie Colman’s, różnych gatunkach whisky, ciemnych piw, maślanych ciasteczek, sera cheddar, czy wielce słodkich czekoladek.

Ubrania

Tak, istnieje opinia, że w GAPie, Primarku, czy krawców z Oxford, Regent Street można kupić nie tylko lepsze ale i tańsze ciuchy niż te dostępne w Polsce.

Harrod’s i rynki uliczne

Klasyczny Department Store Harrod’s to instytucja sama w sobie. Warto zaglądnąć dla samej atmosfery, wystroju, czy po prostu aby “zaliczyć”.

Camdem Market, Portobello Road Market oraz wiele mniejszych rynków ulicznych to z kolei świątynia kupowania, negocjowania, targowania się i szukania okazji handlowych na świeżym powietrzu.

Podsumowanie

Każdy przewodnik po Londynie jest jak podręcznik seksu – można wiele pisać nt, ale najlepiej tam pojechać, zobaczyć i spróbować samemu;). Wierzymy, że mimo wszystko udało nam się zwrócić Waszą uwagę na parę ciekawych obiektów i tematów.

A jak to wygląda z Waszej strony i Waszego doświadczania Londynu? Piszcie w komentarzach.

Gdzie najlepiej wymienić funty?Booking.com