KursFunta.pl

Wymiana funta brytyjskiego przez Internet – pytania i odpowiedzi

Wymiana funta brytyjskiego przez Internet

Frazy takie jak „wymiana funtów przez Internet” lub „wymiana funtów w Internecie” często są wpisywane przez Polaków korzystających z wyszukiwarek. Trudno się temu dziwić, gdyż funt brytyjski jest jedną z czterech najważniejszych walut na świecie. W przypadku Polski, znaczenie funta ma jeszcze jeden ważny kontekst. Nie sposób zapomnieć o tym, że w Wielkiej Brytanii pracuje około 800 000 – 900 000 Polaków. W związku z powyższym, e-kantory oraz platformy internetowe oferujące wymianę funtów, nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Internetowa wymiana funtów jest interesująca również dla użytkowników naszej porównywarki. Dlatego przygotowaliśmy kolejny poradnik, który tłumaczy najważniejsze zasady wymiany walut przez Internet. Tym razem odpowiadamy na pytania internautów, w nawiązaniu do kwestii dotyczących wymiany funta brytyjskiego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o funcie brytyjskim? Sprawdź nasz przewodnik >

1. Czy wymiana funta przez Internet jest bardziej niebezpieczna, niż transakcja wykonywana w zwykłym kantorze?

Wiele osób, które wcześniej nie korzystały z kantorów internetowych, zastanawia się, czy takie rozwiązanie będzie bezpieczne. Trudno się temu dziwić, gdyż internetowa wymiana walut jest względnie nowym zjawiskiem.

Najstarsze portale oferujące transakcje walutowe online (np. Walutomat oraz InternetowyKantor), działają od przełomu minionej dekady.

Na rynku można znaleźć również bardzo dużo serwisów, posiadających znacznie mniejsze doświadczenie. W przypadku takich portali, trzeba zachować większą ostrożność. Osoby rozpoczynające wymianę walut (np. funtów) przez Internet, powinny raczej wybierać znane i polecane serwisy. W naszej porównywarce wyróżniliśmy rekomendowane e-kantory i platformy walutowe. Osoby korzystające z takich portali (np. podczas wymiany funtów), nie powinny mieć żadnych problemów z bezpiecznym sfinalizowaniem transakcji.

Korzystanie z najbardziej znanych kantorów internetowych i platform społecznościowych jest zalecane, ponieważ w Polsce nie ma jeszcze spójnego nadzoru na rynkiem wymiany walut online. Kilka wiodących serwisów (np. Walutomat oraz InternetowyKantor), uzyskało licencję operatora płatniczego od Komisji Nadzoru Finansowego.

Taka licencja powiązana z nadzorem KNF-u, stanowi dodatkową rekomendację i potwierdza odpowiedni poziom bezpieczeństwa finansowego oraz informatycznego. W kontekście tej drugiej kwestii, warto wspomnieć, że największe serwisy oferujące wymianę walut online, cechują się podobnym poziomem zabezpieczeń, jak krajowe banki.

W przypadku tych wiodących serwisów, główne ryzyko informatyczne leży po stronie użytkownika. Taka osoba wymieniająca waluty online (np. funty), powinna dobrze strzec swojego hasła do serwisu transakcyjnego i regularnie aktualizować oprogramowanie antywirusowe na urządzeniu wykorzystywanym do wymiany walut online (komputerze stacjonarnym, tablecie, laptopie lub smartfonie).

Warto dodać, że oprócz danych logowania i związanych z nimi zabezpieczeń informatycznych (np. maskowaniem hasła), większość e-kantorów i platform wymiany walut stosuje również dodatkowe zabezpieczenie w postaci hasła SMS-owego. Takie hasło jest potrzebne między innymi do tego, aby przesłać wymienione środki na konto bankowe albo zmienić numer konta do wypłat. To kolejne podobieństwo w stosunku do rozwiązań wykorzystywanych przez krajowe banki.

Sytuację osoby planującej wymianę funtów przez Internet poprawia fakt, że większość serwisów oferujących usługi tego typu, zostało zarejestrowanych na terenie Polski albo w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej (przykład: irlandzki CurrencyFair). Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo prawne i wzbudza większe zaufanie, niż rejestracja w jakimś odległym zakątku globu znanym wyłącznie z niskich podatków.

Reasumując: osoba korzystająca z zaufanego serwisu wymiany walut online i przestrzegająca podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie powinna się obawiać zagrożeń informatycznych oraz prawnych.

Warto wspomnieć, że taki internauta dzięki wyborowi bardziej nowoczesnego sposobu wykonywania transakcji, unika pewnych ryzyk typowych dla działalności tradycyjnych kantorów. Mowa o niebezpieczeństwach związanych z: kradzieżą transportowanej gotówki, błędem przy przeliczaniu banknotów lub otrzymaniem „fałszywki”.

2. Kogo najczęściej interesuje wymiana funtów przez Internet?

Wymiana funtów przez Internet to rozwiązanie, które może zainteresować nie tylko polskich emigrantów zarobkowych oraz ich rodziny otrzymujące „funtowe” przekazy na konto w krajowym banku.

Warto zdawać sobie sprawę, że Wielka Brytania stanowi również częsty cel wyjazdów turystycznych oraz rodzinnych. Wiele osób regularnie wyjeżdża na Wyspy Brytyjskie, aby tam odwiedzić dzieci, rodzeństwo albo innych krewnych.

Transakcje związane z kupnem lub sprzedażą funtów, często mają również biznesowy kontekst. Wielka Brytania jest dość ważnym partnerem gospodarczym naszego kraju. Taka relacja handlowa dotyczy zarówno importu, jak i eksportu towarów. Można oczekiwać, że nawet po planowanym Brexicie, więzi gospodarcze pomiędzy Polską oraz Wielką Brytanią pozostaną dość mocne.

3. Jakie są argumenty za wymienianiem funtów przez Internet?

Jeżeli zapytamy osoby wymieniające funty przez Internet o powody ich decyzji, to prawdopodobnie okaże się, że aspekt finansowy ma największe znaczenie.

Dzięki sprzedaży lub kupnie GBP w trybie online, można zaoszczędzić nawet kilka procent (na każdej transakcji). Taki argument nabiera szczególnego znaczenia przy wymianie większej sumy (np. kilku tysięcy funtów).

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że możliwość osiągnięcia oszczędności nie jest jedynym argumentem, który skłania coraz większą liczbę Polaków do wymiany funtów przez Internet.

Dla wielu innych osób, równie ważna jest możliwość zlecania wymiany bez ograniczeń czasowych i wizyty w tradycyjnym kantorze.

Warto pamiętać, że tylko część kantorów stacjonarnych działa w szerokim wymiarze czasowym (przynajmniej 12 godzin na dobę). Dodatkowym utrudnieniem jest brak stacjonarnych punktów wymiany walut na terenach wiejskich. Osoby mieszkające poza większymi miastami, muszą poświęcić pewien czas i pieniądze na dojazd do kantoru stacjonarnego. Te koszty w praktyce podwyższają faktyczną ceną zapłaconą za euro, funta, dolara lub inną walutę.

Dla osób wykonujących głównie transakcje bezgotówkowe spore znaczenie ma też fakt, że środki wymienione przy pomocy e-kantoru lub platformy wymiany walut, od razu trafiają na rachunek bankowy i mogą być szybko użyte do wykonania przelewu. W związku z powyższym, nie jest konieczna wpłata w oddziale banku. Taka czynność często wiąże się z prowizją. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nie wszystkie placówki banków prowadzą obsługę gotówkową w walutach obcych.

Warto również pamiętać, że wymiana walut przez Internet, posiada wszystkie zalety obrotu bezgotówkowego. To oznacza, że nie istnieje ryzyko związane z kradzieżą banknotów, ich błędnym przeliczeniem lub otrzymaniem „fałszywki”.

4. Czy wymiana funtów przez Internet wymaga jakichś przygotowań?

Jeżeli internauta chce spróbować wymiany funtów przez Internet, to naturalne wydaje się pytanie o potrzebne przygotowania. Na szczęście korzystanie z e-kantorów i platform wymiany walut, nie jest problematyczne.

Sama rejestracja na jednym z takich portali, nie powinna zająć więcej niż kilkanaście minut. Przed utworzeniem konta trzeba podać swój adres e-mail, który następnie zostaje zweryfikowany przez wiadomość z linkiem. W dalszej kolejności, wymagane jest podanie swoich danych osobowych, adresu oraz aktywnego numeru telefonu (służącego m.in. do wysyłania kodów SMS-owych). Przed pierwszą transakcją, trzeba również podać numery kont bankowych, które posłużą do wypłaty i wpłaty środków.

Kwestia rachunków bankowych wydaje się bardzo ważna i zasługuje na szersze omówienie. Każda osoba zainteresowana wymianą walut online, powinna zdawać sobie sprawę, że oprócz standardowego konta oszczędnościowo – rozliczeniowego w PLN (z dostępem do bankowości internetowej), potrzebny będzie przynajmniej jeden rachunek walutowy. Internauta planujący wymianę funta, powinien posiadać konto rozliczane właśnie w takiej walucie. Wspomniany rachunek walutowy, posłuży do wysłania funtów do e-kantoru/platformy walutowej albo przechowywania funtów, które zostały wcześniej wymienione na takim portalu. Jak widać, konieczność posiadania konta walutowego nie zależy od rodzaju wykonywanej transakcji. Warto zdawać sobie sprawę, że wpłata funtów na konto prowadzone w innej walucie (np. złotym), niestety będzie skutkowała automatycznym przeliczeniem środków po niekorzystnym kursie, który stosuje bank. Straty z takiej operacji będą spore, o czym można się przekonać analizując poniższą tabelę.

W kontekście konta walutowego przeznaczonego do wymiany funtów przez Internet, warto wspomnieć, że taki rachunek powinien znajdować się w banku bezpośrednio obsługiwanym przez dany e-kantor albo wybraną platformę społecznościową. Jeżeli serwis wymieniający waluty, posiada konta rozliczeniowe w tym samym banku, co jego klient, to wszystkie przelewy uda się zrealizować szybko i bez żadnych kosztów. Posiadanie przez klienta kont w jednym z najpopularniejszych banków (np. PKO BP, ING, Millennium Bank, Pekao, mBank) stanowi gwarancję sprawnej realizacji przelewów. Większość wiodących serwisów wymiany walut, posiada bowiem konta walutowe i „złotówkowe” prowadzone przez kilkanaście największych banków.

5. Ile zyskam wybierając e-kantor zamiast zwykłego kantoru lub banku?

Pomimo dodatkowych korzyści wymienionych w punkcie trzecim, kwestia oszczędności nadal pozostaje decydująca przy wymianie walut przez Internet. Warto zatem sprawdzić, ile może zaoszczędzić osoba sprzedająca lub kupująca konkretną ilość funtów za pośrednictwem kantoru internetowego.

W ramach naszej analizy, wzięliśmy pod uwagę sprzedaż i kupno tej samej sumy (5000 GBP). Transakcję o podobnej wartości mogą wykonywać np. przedsiębiorcy albo osoby wymieniające oszczędności zgromadzone podczas pracy w Wielkiej Brytanii. Tacy klienci mają do wyboru m.in. ofertę:

Wyniki takiego porównania nie będą zaskoczeniem dla osób, które już wcześniej sprawdzały kursy oferowane przez banki oraz kantory stacjonarne. Nasza analiza udowadnia, że różnica kursowa pomiędzy kantorami internetowymi i bankami jest po prostu ogromna. Przykładowy klient sprzedający 5000 GBP, po wyborze banku musi się pogodzić ze stratą wynoszącą średnio 4,11%/996,96 zł (w stosunku do przeciętnej oferty e-kantoru). W przypadku banku z najmniej atrakcyjnym kursem GBP/PLN, analogiczna różnica wynosi nawet 5,37%/1 304,46 zł (patrz poniżej). Straty dla osoby kupującej 5000 funtów wynoszą natomiast 585,72 zł (średni wynik z 13 banków) i 938,91 zł (najwyższy wynik dla 13 banków). Koło takich sum również trudno przejść obojętnie. Dla większości osób, średnia różnica pomiędzy kwotą uzyskaną po sprzedaży 5000 funtów w kantorze internetowym i stacjonarnym (253,46 zł) również będzie wystarczającym argumentem na rzecz wymiany walut online.

6. Dlaczego e-kantor oferuje lepszy kurs funta niż kantor stacjonarny lub bank

Po sprawdzeniu różnic kursowych z powyższej tabeli, wiele osób zainteresowanych wymianą funta przez Internet, może zastanawiać się, czy w działalności e-kantorów nie tkwi jakiś „haczyk”. Odpowiedź na takie pytanie, będzie jednak negatywna. Różnice w kursach oferowanych przez e-kantory oraz kantory stacjonarne i banki, wynikają po prostu z zasad ekonomii. Kantory internetowe dzięki dużej liczbie realizowanych transakcji oraz łatwości dotarcia do klienta z każdego zakątku globu, mogą się zadowolić niskim poziomem marży kursowej (tzw. spreadu, czyli różnicy między kursem kupna i sprzedaży). W tym kontekście warto pamiętać, że kantor stacjonarny musiałby wyłożyć sporą kwotę na uruchomienie placówek w wielu miastach kraju, aby pod względem wartości obrotów dorównać największym kantorom internetowym.

Kolejną kwestia jest automatyzacja wymiany w kantorach internetowych. Nowoczesne rozwiązania informatyczne sprawiają, że pracownik e-kantoru nie musi bezpośrednio obsługiwać każdej transakcji. Dzięki tej kosztowej i czasowej efektywności, przykładowa firma Currency One zatrudniająca około 100 osób, w ramach serwisów Walutomat.pl oraz InternetowyKantor.pl przez miesiąc (listopad 2016 r.) wymieniła aż 1,6 mld zł.

7. Czy niższy spread przy zakupie funta przez Internet jest ważny?

W poprzednim punkcie został poruszony temat spreadu, czyli tak zwanej marży walutowej. Ten wskaźnik obliczony jako różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży danej waluty, odzwierciedla poziom zysków osiąganych przez kantor stacjonarny, bank lub kantor internetowy. Spread zwykle jest wyrażany w jednostkach danej waluty (np. pensach, centach lub groszach). Jeżeli porównujemy poziom spreadów dla różnych walut, różnicę kursów kupna i sprzedaży, trzeba podzielić przez pewną kwotę stanowiącą punkt odniesienia. Procentowa wartość spreadu zwykle jest obliczana jako:

Porównanie procentowej wartości spreadu dla różnych walut, możemy znaleźć na poniższym wykresie. Prezentuje on dane porównywarki Kurencja.com z końca III kw. 2016 r. Te informacje wskazują, że we wrześniu 2016 r. przeciętny spread dla kursu GBP/PLN wynosił:

W nawiązaniu do powyższych wyników, warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, ogromna różnica spreadowa pomiędzy e-kantorami, tradycyjnymi kantorami i bankami utrzymuje się przez cały czas. Po drugie, uzyskane wyniki dotyczące spreadu są adekwatne do różnic kursowych i kwotowych z powyższej tabeli. Właśnie dlatego poziom spreadu może być wykorzystywany jako przybliżony miernik atrakcyjności ofert związanych z wymianą walut (np. funta).

8. Dlaczego platforma internetowa nie nalicza spreadów?

 W nawiązaniu do kwestii spreadów (patrz poprzedni punkt), nie wspomnieliśmy o platformach internetowych. Oczywiście nie jest to przypadek.

Platformy wymiany walut (takie jak na przykład Walutomat), korzystają bowiem z innego modelu działania. Zamiast zarabiania na spreadzie, czyli różnicy między kursem kupna oraz sprzedaży, mamy do czynienia z modelem społecznościowym. W ramach wymiany społecznościowej, to użytkownicy platformy walutowej samodzielnie ustalają warunki wymiany online (tzn. kurs rozliczenia oraz wielkość transakcji). Firma prowadząca opisywaną platformę (tzw. operator portalu), zapewnia bezpieczeństwo oraz uczciwość realizowanych transakcji. Za taką usługę naliczane jest odpowiednie wynagrodzenie. Platforma walutowa pobiera je poprzez naliczenie prowizji od wartości wymiany (np. 0,1% – 0,2% otrzymane od każdej ze stron transakcji).

Pod względem warunków wymiany, oferta wiodących kantorów internetowych i platform społecznościowych zwykle jest bardzo zbliżona. Warto pamiętać, że przy porównywaniu kursów z e-kantoru oraz platformy, konieczne jest uwzględnienie prowizji. Jeżeli znamy stawkę prowizji stosowaną przez platformę społecznościową, to faktyczny kurs transakcji (porównywalny z kantorem internetowym), można wyliczyć po zastosowaniu następującego wzoru):  kurs rozliczenia x (100% + prowizja) w przypadku zakupu waluty 2) kurs rozliczenia x (100% – prowizja) w przypadku sprzedaży waluty.

Przeczytaj więcej o działaniu platform społecznościowych >

9. Ile kosztuje wymiana funta przez Internet?

W poprzednich punktach omówiliśmy koszty związane bezpośrednio z wymianą walut przez Internet. Warto zdawać sobie sprawę, że spread (e-kantory) lub prowizja (platformy walutowe), nie musi być jedynym kosztem dotyczącym transakcji walutowych online. Niekiedy do kosztów klienta trzeba również doliczyć opłaty za przelew (przede wszystkim zwrotny przelew wymienionej kwoty). Jeżeli przelewy będą wykonywane w obrębie krajowych banków, to ich jednorazowy koszt dla użytkownika e-kantoru lub platformy nie powinien przekroczyć kilku złotych.

Trzeba dodać, że istnieje sposób na uniknięcie opłat za przelewy podczas wymiany walut online. Już wcześniej wspominaliśmy o możliwości łatwego oraz bezpłatnego wykonywania przelewów, gdy dany serwis posiada konto w tym samym banku, co jego klient. W takiej sytuacji, nawet przelewy walutowe będą księgowane szybko i bezpłatnie.

10. Dlaczego kurs funta w kantorze internetowym zmienia się co parę sekund?

Na stronie dowolnego e-kantoru możemy zobaczyć dobrze wyeksponowaną tabelę z kursami walut (przynajmniej czterech najpopularniejszych – euro, dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego).

Te stawki podobnie jak w przypadku tradycyjnych kantorów, są podzielone na kursy kupna (stosowane przez e-kantor przy zakupie waluty od klienta) oraz kursy sprzedaży (dotyczące sprzedaży danej waluty klientowi). Różnica w stosunku do kantorów stacjonarnych, może polegać na częstej zmianie stosowanych kursów. Wiele kantorów internetowych, aktualizuje swoje kursy co kilka sekund. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu, które dostosowuje warunki zakupu i sprzedaży walut do zmian na międzynarodowym rynku walutowym (FOREX). Podobny sposób reagowania na zmiany rynkowe, stosują kantory stacjonarne (choć ich kursy zwykle zmieniają się rzadziej). Gdyby kantory odpowiednio nie dostosowywały się do wahań kursowych, to ich klienci mogliby łatwo zarabiać na tak zwanym arbitrażu (np. poprzez „tani” zakup waluty w jednym kantorze/e-kantorze i szybką sprzedaż tej samej sumy innemu kantorowi).

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku platform wymiany walut, nie mamy do czynienia z jednym centralnie określonym kursem. Każdy z tysięcy użytkowników zawierających transakcje w ciągu jednego dnia, samodzielnie określa bowiem akceptowany kurs. Opisywane platformy często podają jednak średni kurs transakcji zawieranych w danym okresie. Ta przeciętna stawka reaguje na zmiany rynkowe podobnie jak kursy z kantorów stacjonarnych lub internetowych. Dzieje się tak, ponieważ wymiana społecznościowa cały czas musi konkurować z ofertą kantorów.

11. Czy moje funty lub złote zostaną wymienione od razu po złożeniu zlecenia?

Z punktu widzenia wielu osób zainteresowanych wymianą funtów przez Internet, kwestie czasowe są bardzo ważne. Mogą one wynikać np. z konieczności szybkiego zapłacenia rachunku za internetowe zakupy lub przesłania pieniędzy potrzebującej osobie. W takich oraz podobnych sytuacjach, klient e-kantoru lub platformy społecznościowej, może liczyć na szybką wymianę, jeżeli będzie przestrzegał kilku zasad. Po pierwsze, warto pamiętać, że posiadanie konta w tym samym banku, co serwis wymieniający waluty, gwarantuje szybkie i darmowe przesłanie środków. Po otrzymaniu kwoty przeznaczonej do wymiany, e-kantor lub platforma zwykle wysyła odpowiednie powiadomienie (poprzez e-mail lub SMS). Zaraz po otrzymaniu takiej informacji, można już przystąpić do wymiany walut online.

W przypadku platform walutowych, realizacja transakcji będzie możliwa przez całą dobę w każdy dzień tygodnia. Problemy mogą wystąpić tylko wtedy, gdy klient zamiast wymienić środki po najlepszym aktualnie dostępnym kursie, zaproponuje własną stawkę odbiegającą od aktualnych notowań rynkowych. W przypadku e-kantorów wymiana opóźni się, jeżeli wybierzemy serwis, który w godzinach zamknięcia rynku FOREX, jedynie przyjmuje zlecenia. Taki kantor internetowy realizuje wszystkie transakcje (po wcześniej ustalonym kursie), gdy międzynarodowy rynek walutowy ponownie zacznie działać.

Kantory internetowe oraz platformy wymiany walut powiadamiają klienta o wymianie środków (np. poprzez e-mail lub SMS), również wtedy, gdy taka osoba jest wylogowana z serwisu. Zaraz po udanej transakcji, można już zlecić wypłatę na swoje konto bankowe. Jeżeli przelewy będą realizowane w obrębie jednego banku, a transakcję uda się szybko zatwierdzić, to łączny czas potrzebny na wymianę środków może nie przekroczyć 1 godziny. Klientom e-kantorów i platform wymiany walut sprzyja to, że coraz więcej banków księguje przelewy wewnętrzne w czasie rzeczywistym (przez całą dobę). Takie rozwiązanie wkrótce powinno być już rynkowym standardem.

12. Czy będę mógł/będę mogła wymienić na przykład 10 funtów?

W kontekście wymiany funtów przez Internet, często pojawiają się również pytania dotyczące minimalnej lub maksymalnej wartości takiej transakcji. Na szczęście wymiana realizowana online, zapewnia możliwość swobodnego dobierania wartości pojedynczych zleceń. Jeżeli kantor internetowy nie ustala najniższej wartości transakcji, to naturalnym ograniczeniem jest ewentualny koszt przelewu zwrotnego. Gdy klient e-kantoru nie posiada innych środków na wewnętrznym koncie, to wymieniona kwota musi wystarczyć na pokrycie możliwej opłaty za zwrotny przelew.

Zasada opisywana powyżej, dotyczy również wymiany realizowanej za pośrednictwem platform społecznościowych. Takie serwisy zwykle nie ustalają problematycznych limitów dla minimalnej wartości transakcji. Wymiana niewielkich kwot jest możliwa, ponieważ taka transakcja może zapewnić zaspokojenie części potrzeb innej osoby (np. wymieniając 10 funtów, pozwolimy komuś na wymianę 10% kwoty, którą on dysponuje).

W przypadku transakcji o dużej wartości (np. kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych), serwisy wymieniające waluty, nie stawiają specjalnych wymagań. Realizowane są nawet bardzo duże zlecenia. Przykładowo spółka Currency One (właściciel serwisów Walutomat oraz InternetowyKantor) chwali się rekordami jednorazowych transakcji na poziomie 1,3 mln zł – 1,5 mln zł.

Wyjątek w kwestii szczególnych wymagań, dotyczy tylko obowiązku dokładniejszego identyfikowania przez e-kantor/platformę osób i firm zlecających transakcje walutowe o wartości powyżej 15 000 euro. Czasem taka dodatkowa weryfikacja jest już niepotrzebna, bo klient na etapie zakładania konta przesłał skany dokumentów potwierdzających swoje dane osobowe albo dane firmy. Warto pamiętać, że w przypadku dużych transakcji (ponad 15 000 euro), dokładnej identyfikacji nie unikną również klienci tradycyjnych kantorów. Takie stacjonarne punkty wymiany walut podlegają identycznym przepisom, jak serwisy prowadzące wymianę online i muszą przekazywać dane o dużych transakcjach do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Warto nadmienić, że w przypadku społecznościowej wymiany walut, pewnym problemem będzie jednorazowa realizacja zleceń o bardzo dużej wartości. Jeżeli zaproponujemy wymianę np. 100 000 GBP na złote, to wspomnianej sumy nie uda się wymienić z pomocą tylko jednego kontrahenta. Tak duże zlecenia należą jednak do rzadkości.

13. Platforma społecznościowa czy e-kantor – co wybrać do wymiany funtów?

Po przeczytaniu wcześniejszych punktów, można zadać sobie pytanie, czy platforma wymiany walut jest lepszym rozwiązaniem niż e-kantor. Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Przyczyną jest zróżnicowanie oferty rynkowej i różne kryteria oceny konkurujących serwisów. Z punktu widzenia większości osób, najważniejszą kwestią jest kurs oferowany dla danej waluty (w przypadku platform społecznościowych pamiętajmy o wliczeniu prowizji – patrz punkt 8). Podczas porównywania kilku serwisów wymiany walut (zarówno platform społecznościowych jak i e-kantorów), trzeba wziąć pod uwagę również następujące kwestie:

Do skorzystania z oferty niektórych kantorów internetowych i platform, zachęcają również ciekawe promocje. Takie promocyjne oferty są coraz częstsze, bo konkurencja na rynku wymiany walut online systematycznie wzrasta. Informacje o ciekawych promocjach można znaleźć między innymi na portalu Kurencja.com.

Zobacz aktualne i najlepsze promocje dotyczące wymiany GBP przez Internet >

 14. Czy od zysków z wymiany funtów online trzeba zapłacić podatek?

Wymiana walut (np. funtów) w kantorze internetowym albo na platformie społecznościowej, może być źródłem pewnego zysku. To samo dotyczy transakcji realizowanych za pośrednictwem banków i kantorów stacjonarnych. Na szczęście większość osób prywatnych wymieniających waluty, nie musi obawiać się, że fiskus obciąży je dodatkową daniną. Podobnie jak w innych kwestiach podatkowych, stanowisko urzędów skarbowych nie jest zupełnie spójne. Na ogół przyjmuje się jednak, że obowiązku podatkowego nie niosą ze sobą transakcje wykonywane w innym celu niż osiągnięcie zysku. Mowa o wymianach waluty związanych np. ze spłatą raty kredytowej albo przewalutowaniem środków otrzymanych zza granicy.

W tym drugim przypadku (wymiana środków przysłanych zza granicy), polscy podatnicy muszą jednak pamiętać o ewentualnych obowiązkach podatkowych z tytułu podatku od spadków i darowizn. Od wspomnianego podatku można stosunkowo łatwo uzyskać zwolnienie, o ile darczyńcą był członek najbliższej rodziny. Skorzystanie ze zwolnienia wymaga jednak zgłoszenia dokonanej darowizny w urzędzie skarbowym (przed upływem 6 miesięcy od daty otrzymania środków).

Dowiedz się więcej o opodatkowaniu prywatnej wymiany walut w e-kantorze

15. Ile będzie mnie kosztowało przesłanie funtów przez Internet?

Przesyłanie walut przez Internet, nieodłącznie wiąże się z wymianą online. Osoba korzystająca z usług niektórych kantorów internetowych i platform wymiany walut, może bezpośrednio po transakcji przesłać środki na konto osoby trzeciej (np. krewnego lub sprzedawcy ze sklepu internetowego). Przykładem takiej usługi są szybkie przelewy proponowane przez InternetowyKantor.pl. Osoby korzystające z pomocy wspomnianego portalu, przy przelewie funtów zapłacą 10 zł (plus ewentualne opłaty naliczane przez banki pośredniczące).

Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas serwis wymiany walut, oferuje tanie przelewy walutowe (bezpośrednio do osoby trzeciej), bo koszt takich operacji realizowanych przez banki bywa bardzo wysoki. Niestety w przypadku „funtowych” przelewów nie można używać dogodnego systemu SEPA (zarezerwowanego tylko dla płatności w euro na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii). Dlatego trzeba korzystać z tradycyjnych i kosztownych przelewów walutowych SWIFT.

Dowiedz się więcej o przelewach SWIFT oraz SEPA >

W przypadku krajowych banków, najniższa opłata za zagraniczny przelew SWIFT (w GBP) wynosi 0,2% – 0,5% wartości takiej operacji (przynajmniej 30 zł – 50 zł). Klienci wielu rodzimych banków zapłacą taką samą stawkę za przelew, który jest wyrażony w walucie (np. funcie brytyjskim), ale nie opuszcza terytorium Polski.

Koszty przelewów w GBP można ograniczyć korzystając z usług niezależnych operatorów płatniczych (takich jak np. TransferWise, TransferGO albo EasySend). Przed skorzystaniem z tych serwisów, trzeba jednak dokładnie sprawdzić wszystkie naliczane opłaty i pamiętać, że niekorzystny kurs przeliczenia kwoty przelewu również jest kosztem dla klienta.

15. Kiedy firma musi skorzystać z wymiany funtów przez Internet?

Nasze wcześniejsze odpowiedzi koncentrowały się głównie na kwestiach dotyczących wymiany funtów przez konsumenta. Dlatego trzeba podkreślić, że wszystkie serwisy wymiany walut online są dostępne również dla firm i chętnie obsługują takich klientów. Firmy ze względu na większą wartość transakcji mogą liczyć na dodatkowe promocje (np. obniżkę prowizji naliczanej przez platformę wymiany walut).

Popularność internetowej wymiany walut wśród krajowych firm systematycznie rośnie. Z usług e-kantorów oraz platform społecznościowych chętnie korzystają zarówno mikroprzedsiębiorstwa, jak i znacznie większe firmy. Każdy taki klient firmowy może pomniejszyć koszty wymiany poprzez odliczenie od podatku opłat i prowizji.

Od pewnego czasu nie tylko atrakcyjne kursy zachęcają firmy do korzystania z kantorów internetowych i platform społecznościowych. Warto pamiętać o przepisach, które od 1 stycznia 2017 r. zredukowały maksymalny limit transakcji gotówkowych (z 15 000 euro do 15 000 zł). Te regulacje sprawiają, że zapłata pomiędzy przedsiębiorcami o wartości przekraczającej 15 000 zł, musi być dokonana na konto bankowe. Walutę potrzebną do takiego bezgotówkowego rozliczenia, znacznie łatwiej i wygodniej można kupić przez Internet.

Zobacz też nasz poradnik o prowadzeniu firmy w Wielkiej Brytanii:

Firma w UK – czy się opłaca założyć?

Sprawdź, jak wymienić 1500 GBP bez spreadu

Masz inne pytanie na temat internetowej wymiany funta brytyjskiego? Napisz swoje pytanie w komentarzu, a My postaramy się na nie odpowiedzieć.

Exit mobile version