Gdzie najlepiej wymienić funty?

Ktoś, kto pracuje w Wielkiej Brytanii, zarabia w funtach, albo ma w nich duże oszczędności patrząc na ostatnie kursy GBP musi być co najmniej zaniepokojony. Kurs funta niedawno osiągnął 4,55 zł (jeszcze rok temu wynosił ponad 6 zł), niestety nie musi być to koniec zniżek.

Nie mamy wprawdzie wpływu na cenę funta na rynku, ale możemy przynajmniej zminimalizować koszty wymiany funtów. Podpowiadamy gdzie najkorzystniej teraz wymienić funty. Niby opcji jest kilka, ale trzeba uważać, bo niektóre (popularne) mogą być bardzo kosztowne…

Wahania zarobków Polaków w UK

Polska weszła do Unii 1 maja 2004 r. Wtedy kurs funta wynosił 7,15 zł, po czym spadał przez ponad 4 lata, aby w lipcu 2008 r. osiągnąć lokalne minimum na poziomie blisko 4 zł.

W kolejnych latach GBP do PLN umacniał się aż do 6,10 zł pod koniec listopada 2015 r., niestety od tego czasu spada i ostatnio jest wyraźniej poniżej 5 zł, ściślej mówiąc konsoliduje się w okolicach 4,75 zł.

wymienić funty

Tysiące Polaków na Wyspach, miliardy wysyłane do kraju

Według oficjalnych danych, w UK mieszka ponad 700 tys. Polaków i są oni najliczniejszą, poza samymi Brytyjczykami oczywiście, grupą narodową w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z badaniem Banku Światowego za 2014 r., Polacy wysłali z Wielkiej Brytanii do domu równowartość blisko 1 mld funtów.

To wszystko; spadający kurs funta oraz wysokie sumy zarobków w tej walucie, powoduje, że tak ważne jest aby jak najbardziej zminimalizować koszt wymiany funtów na złote i koszt przelewu pieniędzy za granicę.

Załóżmy, że ktoś zarabia 3 000 funtów na miesiąc. Przy łącznym koszcie wymiany i transferu 10%(jak zobaczymy dalej, taki haracz wcale nie jest rzadkością), zapłaci razem 3 600 GBP rocznie! (ponad 17 tys. zł po kursie 4,75 zł). Szok? No, właśnie. Za te pieniądze można np. jechać na świetne wakacje.

Gdzie i jak najlepiej wymienić funty

Nasze ciężko zarobione funty możemy dostarczyć w złotówkach do Polski w następujące, typowe sposoby:

 • przewieźć w gotówce i wymienić na złote na miejscu (np. w kantorze stacjonarnym)
 • wysłać je PayPalem
 • wysłać je, korzystając z usług firm przekazów pieniężnych np. MoneyGram, czy Western Union
 • przelać je z konta bankowego w UK (w funtach) na konto giełdy Bitcoinów (BTC), kupić Bitcoiny i zrobić z nimi co chcemy w Polsce (czy gdziekolwiek indziej)
 • przelać je z konta bankowego w UK (w funtach) na bankowe konto złotówkowe w Polsce
 • przelać je z konta bankowego w UK (w funtach) na bankowe konto funtowe w Polsce
 • przelać je z konta bankowego w UK (w funtach) na konto funtowe w kantorze internetowym w Polsce
 • przelać je z konta bankowego w UK (w funtach) na konto funtowe w firmie transferów walutowych, i przelać je (w złotówkach lub funtach) na swoje konto w Polsce

Omówimy je teraz po kolei. Ale wcześniej jedno ważne założenie:

-szukamy najlepszego sposobu wymiany i transferu funtów, dla kogoś kto potrzebuje wymienić duże kwoty (min. 1000 funtów), albo robi to regularnie. Zarabiający w GBP, czy też właściciele firm obracających tą walutą dużo większą wagę zwracają na koszty wymiany niż np. babcia wysyłająca 100 funtów wnuczkowi raz na rok.

Funty w gotówce do kraju

Sprawa chyba oczywista. To rozwiązanie zakłada, że pakujemy banknoty do walizki, albo w kieszeń i lecimy/jedziemy do Polski. Na miejscu idziemy do kantoru stacjonarnego i wychodzimy ze złotówkami, które wręczamy uszczęśliwionej rodzinie.

Zaletą tego pomysłu jest, że na końcu mamy w ręce gotówkę, której czasem potrzebujemy. Poza tym ma same wady. I wadą największą nie są tu spready (marże) kantoru stacjonarnego.

Jak wynika z badań największej porównywarki e-kantorów Kurencja.com (wykres niżej), spready w kantorach tradycyjnych w przypadku GBP wynoszą 1,9% (więcej niż w e-kantorach, gdzie jest średnio 0,6%), ale przynajmniej nie jest to takie zdzierstwo jak w bankach (blisko 7%).

Co w takim razie jest największą wadą gotówki? Oczywiście to, że można ją zgubić, zniszczyć albo mogą nam pieniądze ukraść. Na pewno nie jest to rozwiązanie dla rozsądnego człowieka w XXI wieku, chyba, że ma bardzo nudne życie i szuka wrażeń;)

spready-w-kantorach-i-bankach-na-koniec-iii-kw-2016-r

PayPal

To kolejne, po gotówce, rozwiązanie, które jest bardziej popularne niż na to zasługuje – przez swoje wady.

PayPal jest świetnym pomysłem (szybka wysyłka pieniędzy na … email), która doskonale się sprawdza w handlu na eBayu (PayPal należy do tej popularnej platformy aukcyjnej).

Znacznie gorzej sprawy się mają, kiedy nie handlujemy na eBayu i wysyłamy inną walutę niż dolary (USD). Czyli nie jest to rozwiązanie, kiedy wysyłamy funty z UK do Polski. Dlaczego? Wszystko za sprawą kosztów takiej operacji.

Samo przesłanie (transfer) funtów z Wielkiej Brytanii do Polski będzie nas kosztować 1,00% sumy. A co najważniejsze, prowizja PayPala nie jest ograniczona od góry…. Zapłacimy 1% od 100 GBP i 1% (1000 GBP) od 1 000 000 funtów.

To  nie wszystko. Jeśli przelejemy funty z konta PayPal osoby z Wielkiej Brytanii na konto tej samej (albo innej) osoby posiadającej konto PayPal w złotówkach w Polsce zapłacimy co najmniej kilka, kilkanaście proc. prowizji (spreadu na przewalutowaniu).

Do tego może wystąpić jeszcze jeden koszt związany z PayPalem. Kiedy konto, z którego wysyłamy (funtowe) zasilimy kartą płatniczą (dosyć częsta metoda) zapłacimy dodatkowo aż 3,9% prowizji za samą tą czynność.

Jak więc widać, PayPal nie jest tanim sposobem przelewania funtów z UK do Polski ich wymiany na złote.

Nie jest też nim wysyłka kasy za pomocą firm typu MoneyGram, Western Union

Wysyłać funty do Polski za pomocą MoneyGram itp.? Lepiej nie.

Na pewno widziałeś wiele szyldów punktów (agentów) firm przekazów pieniężnych takich jak MoneyGram, czy Western Union.

Oferują one właśnie przekazanie pieniędzy praktycznie w dowolne miejsce na świecie (sieć agentów jest naprawdę imponująca). Czyli można np. wysłać złotówki (albo dolary) z Polski do Mongolii (tam odbiorca może otrzymać jedynie dolary albo euro).

Faktem jest, że jest to dobry sposób żeby dostarczyć gotówkę w dowolne miejsce na świecie. Niestety, ta usługa jest bardzo droga. W powyższym przykładzie, za przesłanie 100 zł (i wymianę ich na dolary) z Polski do Mongolii zapłacimy blisko 30% prowizji.

W przypadku bardziej popularnych kierunków (niż Polska – Mongolia) zapłacimy mniej, ale i te prowizje są bardzo wysokie.

Chcąc wysłać 100 funtów (GBP jest jedyną dostępną walutą wysyłki z UK) do kraju możemy ustawić aby otrzymujący dostał PLN, EUR lub USD. Czyli zawsze dojdzie do przewalutowania (musimy wymienić funty „w locie”). Koszt tego przewalutowania (GBP na PLN) wyniesie w naszym przykładzie ok 2% (kurs w estymatorze kosztów MoneyGram to 4,66244 zł podczas gdy w tym samym momencie na rynku bez spreadu można wymienić funty po 4,75371 zł.

Łączny koszt takiego przekazu pieniężnego wyniesie aż około 8% (6 funtów prowizji i 2% za przewalutowanie). Faktem jest, że prowizja spada wraz ze wzrostem kwot, ale dla 1000 GBP nadal wynosi ona 3% co z kosztem przewalutowania daje wysokie 5%.

Podsumowując, jeżeli tylko nie musisz na dniach wysyłać komuś w Polsce paru banknotów funtowych, to lepiej wybierz inne formy transferów pieniędzy z UK do Polski.

wymienic-funty-moneygram

Przelew funtów z konta bankowego w UK na bankowe konto złotówkowe w Polsce

To, niestety, kolejna, dosyć popularna forma dostarczania funtów do Polski. Niestety, bo jest znowu droga, i nawet jej koszt wzrósł w poprzednich latach.

Ale wiele osób idzie na łatwiznę. Pracują one w UK, mają na miejscu konto w NatWest, czy w innym RBS, na które dostają pensję i co jakiś czas wysyłają je na konto złotówkowe w Polsce (swoje lub rodziny, czy znajomych). Ale tutaj znowu lenistwo, czy wygoda przesłaniają nam wysokie koszty tej operacji.

Koszt przelewu funtów na konto złotowe składa się co najmniej z 2 składników:

 1. koszt nadania przelewu zagranicznego przez bank w UK (w zależności od banku, najczęściej kilka, kilkanaście funtów)
 2. spread polskiego banku, który otrzymane od banku brytyjskiego funty musi wymienić na złote zgodnie z kursem w swojej tabeli walutowej (średnio jest to ok. 6-7%, ale niektóre popularne banki jak Getin, czy Raiffeisen pobierają nawet ponad 10% spreadu)

W zależności od sumy przelewu znowu zapłacimy zatem kilka, kilkanaście procent wartości funtów, które chcemy przesłać do Polski. Dużo.

Problem z funtami i Wielką Brytanią polega na tym, że nie możemy tutaj skorzystać z bardzo tanich  (i szybkich) przelewu transgranicznego SEPA, bo mogą one być dokonywane jedynie w Euro (więcej o przelewach SEPA) .

Co zatem nam pozostaje? Czy zawsze musimy płacić tak dużo, aby wymienić funty na złotówki i wysłać je do Polski? Nie, na szczęście kolejne opcje są już coraz bardziej korzystne.

Przelew funtów z konta bankowego w UK (w funtach) na konto giełdy Bitcoinów (BTC)

W tym wypadku zakładamy konto w jednej z międzynarodowych giełd kryptowalut, np. bit-finex.com, aby za funty kupić walutę cyfrową, np. Bitcoin (BTC), które następnie możemy zamienić na tej samej, albo innej giełdzie na PLN, które możemy następnie wypłacić (już teraz możemy płacić i wypłacać Bitcoiny w wielu miejscach na świecie, także w Polsce – w realu i online).

To rozwiązanie, które jest całkiem rozsądne i tanie. Technologia kryptowalut szybko rozprzestrzenia się bo jest: tania (przelew miliardów dolarów wyrażonych w BTC kosztuje centy, a w banku byłoby to masę pieniędzy), szybka, bezpieczna i… anonimowa. Ale ma swoje bariery i wady.

Podstawowa bariera ma naturę poznawczą. Nie każdy jeszcze słyszał, nie każdy szybko zrozumie o co w tym wszystko chodzi. Nie każdy jest gotowy żeby zainwestować w to czas i serce. Ale na pewno wiele osób, które szuka nowinek (i ich zalet) szybko doceni zalety kryptowalut.

Wadą Bitcoina jako waluty jest też niestety jego duża zmienność na rynku. Możemy np. w piątek kupić 2 BTB za 1000 funtów, a za parę dni próbować je wymienić na PLN, ale „w międzyczasie” stracić (albo zyskać!) 5-10%, bo zmienił się kurs Bitcoina.

Przelew funtów z konta bankowego w UK na bankowe konto FUNTOWE w Polsce

Przelew funtów na polskie konto

Zamiast przelewać funty na konto złotówkowe, dużo lepiej przelać je na konto w polskim banku, ale prowadzone w tej samej walucie – funtach brytyjskich. Trzeba oczywiście jeszcze takie konto w Polsce posiadać, ale część banków oferuje je bezpłatnie (często jako dodatek do konta złotowego, RORu). A jeżeli nawet zapłacimy jakąś rozsądną miesięczną opłatę za polskie konto w GBP, to na pewno opłaci nam się, kiedy będziemy na nie przelewać duże, regularne sumy funtów z UK.

W tej sytuacji znowu zapłacimy za wysłanie przelewu z banku w UK, ale to wszystko (o ile nasz polski bank nie pobiera prowizji za przyjmowanie przelewów zagranicznych – koniecznie trzeba to sprawdzić). Oczywiście na koncie w Polsce po całej operacji mamy nadal funty, które dopiero musimy wymienić na złote, ale dużo lepiej zrobić to w kantorze internetowym ze spreadem 0,6% (można nawet zrobić to zupełnie bez spreadu!) niż 10 razy wyższym spreadem w banku.

Jak wybrać kantor internetowy

Czyli mając funty w polskim banku musimy je przelać na nasze konto w kantorze internetowym. Warto takie konto założyć od razu – są prowadzone zawsze za darmo (e-kantory zarabiają jedynie na wymianie walut, jak widzimy zarabiają na tym mniej niż zwykłe kantory i banki nadal im się to opłaca;). A potrzeba wymiany walut (nie tylko funtów na złote) na pewno wcześniej, czy później nas dopadnie.

Kantory internetowe posiadają konta (złotowe i walutowe) w polskich bankach. Dzięki temu przelewy z tych banków na konto w e-kantorze (i odwrotnie) są zwolnione z opłat, poza tym pieniądze docierają od razu.

Ważne, aby wybierając kantor internetowy, znaleźć taki, który posiada konta w tym samym banku co my! Kosztów, które zapłacilibyśmy za przelewy między różnymi bankami nie zrekompensują nam nawet najniższe spready w kantorze, który nie ma konta w naszym banku.

Na szczęście są narzędzia, które pozwolą nam szybko znaleźć e-kantor z naszym bankiem. Wspomniana już, największa porównywarka polskich e-kantorów Kurencja.com, nad tabelą z ekantorami i kursami walut ma pole wyboru banku – jeżeli zaznaczymy nasz bank, wyświetlą nam się wyłącznie te kantory, które mają konta w tym banku.

wymienic-funty-kurencja

Założenie konta w kantorze online trwa 5-10 minut, ale warto sobie przygotować kilka rzeczy, które będą nam potrzebne:

 • dowód osobisty/paszport
 • numery rachunków bankowych, których będziemy używać do przelewów
 • numer telefonu, adres email, których będziemy potrzebować do logowania i powiadomień
 • loginu i hasła, które sobie ustalimy i zapamiętamy/zapiszemy.

Wymiana funtów w kantorze internetowym

Mając już konto w kantorze online dokonujemy operacji wymiany. Istnieją dwa tryby tej wymiany w polskich e-kantorach. Aby wymienić funty możemy wykorzystać:

 1. tryb kantorowy – w jednej operacji zlecamy: a) przelew funtów z banku do e-kantoru i b) powrotny przelew złotówek po wymianie z e-kantoru do banku
 2. tryb portfelowy – przelewamy funty z banku do e-kantoru, i możemy je od razu wymienić, albo trzymać, tak samo złotówki po wymianie przelewamy od razu do swojego banku albo trzymamy w naszym portfelu w kantorze, żeby je wymienić na jakąś trzecią walutę, wymienić z powrotem na funty, kiedy stanieją itp.

Jak już wspomnieliśmy, wymiana funtów i innych walut w kantorze internetowym jest dużo tańsza niż w banku (w przypadku GBP kosztuje zaledwie 0,6% wymienianej sumy). Ale można też czasem skorzystać z dobrej promocji i wymienić całkiem duże sumy zupełnie bez spreadu.

Dla naszych użytkowników mamy specjalną promocję, jaką przygotował dla Was InternetowyKantor. Korzystając z tej promocji możecie wymienić funty, nawet 1 500 GBP! (jednorazowo lub w kilku transakcjach) zupełnie bez spreadu (0% za wymianę). Warunkiem skorzystania z tej promocji, jest założenie nowego konta w InternetowyKantorze korzystając z tego LINKU.

 

Całą opisaną wyżej operację można jeszcze nieco uprościć przelewając funty bezpośrednio z banku w UK na nasze konto funtowe w kantorze internetowym w Polsce. Teraz krótko o tym:

Przelew funtów z konta bankowego w UK na konto FUNTOWE w kantorze online w Polsce

Konta kantorów online są zwykłymi, normalnymi kontami bankowymi. Możemy zatem, zamiast przelewać funty z UK na konto w swoim polskim banku, a później do e-kantoru – od razu przelać na konto w e-kantorze.

Uwaga! Taki sposób wymaga, aby kantor internetowy dopuszczał przelewy przychodzące z banków zagranicznych. Warto to sprawdzić w naszym kantorze internetowym.

Jeżeli taki przelew przychodzący z UK jest możliwy w naszym e-kantorze, wówczas możemy zaoszczędzić trochę czasu i fatygi. Co więcej, możemy też zaoszczędzić trochę pieniędzy – w tym wypadku nie potrzebujemy zupełnie polskiego konta w funtach (które czasem są płatne dodatkowo) – przelewamy funty z UK od razu do internetowego kantoru, żeby je wymienić na złote, które od razu wysyłamy na nasz ROR prowadzony w PLN.

Dochodzimy do ostatniej, rozsądnej propozycji jak wymienić funty na PLN, można jeszcze:

Przelać funty do Polski za pośrednictwem serwisu transferów walutowych

Poza firmami, które wysyłają po całym świecie gotówkę (opisane wyżej MoneyGram, czy Western Union), od paru lat działają serwisy, które oferują nowocześniejszą usługę: internetowe transfery walutowe. Taka usługa polega na tym, że firma ma konta bankowe w każdym obsługiwanym kraju (i walucie tego kraju) i przelewając pieniądze klientów de facto między swoimi kontami może to robić znacznie taniej niż w banku.

Z puntu widzenia Polaka, który chce przesłać funty z UK do Polski usługa internetowego transferu walutowego jest bardzo zbliżona do usługi polskich kantorów internetowych. Czasami usługa przez międzynarodowego operatora będzie droższa niż w polskim e-kantorze, ale za to może być tam łatwiej przelać funty i wymienić je na inne waluty niż złote.

Aby wysłać funty do Polski tą drogą trzeba:

 1. Założyć darmowe konto w jednej z poniższych platform
 2. Przelać na to konto funty (przelew lokalny z brytyjskiego banku, czasem bez opłat, albo nawet zasilić konto kartą)
 3. Przelać funty do Polski na konto (funtowe) w banku lub kantorze internetowym, albo;
 4. Wymienić funty na złote i je przelać do Polski (możemy też wysłać inną walutę i w innym kierunku i będzie to tańsze niż w banku)

Krótka analiza polecanych firm internetowych transferów walutowych:

 • CurrencyFair – międzynarodowa platforma, która oferuje niskie ceny usług oraz polską wersję strony www i polskojęzyczny support. Bez względu na sumę przelewu w GBP do Polski zapłacimy za niego 2,5 GBP. Przelew trafi do odbiorcy max. w ciągu 1 dnia roboczego. Platforma CurrencyFair umożliwia też wymianę walut na swoich stronach, za co zapłacimy zaledwie: 0,15%-0,5%. Możemy zatem dużo taniej niż w bankach przelać GBP do Polski (na konto funtowe), albo wymienić funty na platformie, a do Polski wysłać złote. Korzystając z tego LINKU  przy zakładaniu konta dostaniemy pierwszy transfer CurrencyFair za darmo.
 • TransferWise – pionier usług transferów walutowych przez internet. Obsługuje więcej walut i krajów i nie pobiera opłat za przewalutowanie, ale jego opłaty za przelew międzynarodowy są znacznie wyższe niż w przypadku konkurencji – wynoszą, niezależnie od kwoty przelewy 0,5%. Rozwiązanie zatem jest dobre, ale raczej w przypadku niższych przelewów.
 • GlobalTransfer – rozwiązanie z polskim rodowodem. Może nie ma jeszcze tylu funkcji, co zagraniczna konkurencja, ale jego zaletą (oprócz „Polskości”, a co za tym idzie koncentracji na krajowych klientach). Przelewy w GBP kosztują 5 zł (standardowe – 2 dni robocze), albo 65 zł (przyspieszone – docierają w dniu przelewu). Możemy tu także wymienić walutę po całkiem korzystnym kursie.

Podsumowanie

Warto oszczędzać swoje ciężko zarobione funty i nie dawać się strzyc, nawet jeżeli pierwsza opcja, która przychodzi nam do głowy wydaje się naturalna i oswojona.

Warto poświęcić chwilę, nauczyć się nowej usługi i mieć później satysfakcję, że uratowaliśmy masę naszych ciężko zarobionych pieniędzy.

Powodzenia i samych dobrych decyzji walutowych! 🙂

Podobne teksty:

Jak najlepiej przesłać, przelać, wysłać pieniądze za granicę

Kurs funta – śledzą głównie emigranci w UK

Firmowe transfery pieniężne